MENU

Chrzest i bierzmowanie są niezwykłym przeżyciem duchowym, chwilą refleksji nad wiarą i upływającym czasem. Obydwa sakramenty stanowią okazję do podjęcia ważnych decyzji, przy chrzcie świętym są to decyzje rodziców chrzczonego dziecka, podczas bierzmowania już świadome wybory dojrzałego w wierze chrześcijanina. Zgodnie z tradycją oraz zakorzenionymi w naszej kulturze zwyczajami, goście zaproszeni na uroczystości, związane z sakramentem chrztu oraz bierzmowania darują wyjątkowe upominki, które wyznaczają symbolikę tych ważnych chwil. Piękne prezenty stanowią jednocześnie pamiątkę na wiele lat życia. Jakie pomysły są najczęściej realizowane przy okazji poszukiwania prezentów na chrzest lub bierzmowanie? Czy mają one związek z przesądami?

Prezent na chrzest – to, czego nie może zabraknąć?

Dla chrzczonego dziecka w momencie sakramentu prezent nie ma jeszcze znaczenia. Piękną pamiątkę tej chwili przechowają rodzice do czasu, gdy dziecko będzie w stanie zrozumieć jego powagę. Prezent na chrzciny powinien być efektowny, prezentować się modnie i nienagannie, a zarazem wykazywać się funkcjonalnością. Podaruj dziecku stylową biżuterię (może być grawerowana), Pismo Święte z dedykacją lub inną książkę, która będzie obrazowo opowiadała o wierze. Niech prezent na chrzest będzie związany z powagą sakramentu. Chcesz dorzucić coś ekstra? Wybierz personalizowaną, grawerowaną łyżeczkę z datą sakramentu i imieniem dziecka lub zestaw do odciśnięcia śladu stópki. Doskonałym pomysłem na prezent chrzcielny jest voucher na sesję fotograficzną rodzinną lub niemowlęcą.

Pamiątkowa biżuteria z religijnym motywem

Stylowa, wysokiej jakości biżuteria, wykonana ze srebra, złota w tradycyjnym odcieniu, modnym zabarwieniu różowym lub białym jest ponadczasowym prezentem, który przyda się dziecku przez wiele lat. W dobrym guście będzie zakup biżuterii ze stali chirurgicznej, wykazującej się właściwościami antyalergicznymi. W przypadku chrztu chłopca możesz wybrać unikalny, srebrny medalik z łańcuszkiem, na chrzest dziewczynki możesz pozwolić sobie na wybór wielu rodzajów biżuterii, począwszy od subtelnych kolczyków, poprzez łańcuszki, po stylową bransoletkę z przywieszką.

Co podarować na bierzmowanie?

Bierzmowanie jest okazją do spotkania w gronie najbliższych. Specjalnie na tę okazję nastolatek, który formalnie stanie się dojrzałym chrześcijaninem będzie mógł wybrać imię oraz osobę świadka. Sakrament bierzmowania jest dla rodziców, dziadków, chrzestnych oraz świadka okazją do obdarowania czymś wyjątkowym. Prezent na bierzmowanie nie musi być jednak kosztowny i bezużyteczny. Wybierz stylowy upominek, związany z wiarą. Niech najważniejsza będzie symbolika i tradycja tego dnia. Bierzmowanie to sprawdzian wiary i okazja do pierwszych, prawie dorosłych decyzji. Niech upominek na bierzmowanie będzie ich podkreśleniem. Doskonałym pomysłem na prezent dla bierzmowanego dziecka będzie grawerowana łyżeczka lub zestaw wysokiej jakości przyborów piśmiennych.

Chrzcielne przesądy, czyli co wolno, a czego nie należy?

Ważne uroczystości wiążą się nie tylko z obdarowywaniem, ale i z tradycjami, przesądami oraz niezbędnymi rytuałami, dzięki którym według wierzeń ludowych spełnione zostaną przesłanki, gwarantujące szczęście i pomyślność. Przy okazji chrztu zakorzeniona została tradycja darowania dziecku srebrnej łyżeczki, aby zagwarantować w ten sposób dostatek. Do ubranka, becika lub butów dziecka powinno się, według wierzeń włożyć słodkości i pieniądze, aby dziecku nie zabrakło słodyczy i życia w dobrobycie. Rodzice chrzestni nie powinni być małżeństwem, a chrzestna nie może być ciężarna. Nie daruj dziecku chrzczonemu krzyżyka, aby uniknąć skazania go na życiowe udręczenie.

Przy okazji chrztu i bierzmowania warto wziąć pod uwagę tradycję, jednak stosując ją z umiarem i rozwagą. Wybierz z przesądów elementy pozytywne i wzmacniaj radość rodzinnego spotkania. Każda okazja do rozmowy w gronie najbliższych jest doskonała, by uzmysłowić sobie, jak ważne jest pielęgnowanie zwyczajów i rodzinnej bliskości. Wśród prezentów niech znajdą się upominki, naznaczone personalizacją, zaangażowaniem w ich wybór oraz symboliką sakramentów. Chrzest i bierzmowanie to okazje, o których dziecko powinno pamiętać i posiadać pamiątki, wzmacniające ich powagę.

error: Nie wyrażamy zgody na kopiowanie zawartości naszego portalu.